Download Monitor - en to tr_TR translation catalogue (194 entries)

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Click to toggle
tr_TR: Açmak için tıklayın

en: Version <span class="version">%s</span> (%s)
tr_TR: Versiyon <span class="version">%s</span> (%s)

en: n/a
tr_TR: -

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
tr_TR[0]: %s defa yüklendi

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: File URL(s)
tr_TR: Dosya URL'leri

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
tr_TR: Lütfen her satıra bir dosya yolu/URL ekleyiniz. Çoklu dosyalar ayna bağlantı (rastgele olarak) kullanılacak

en: Upload file
tr_TR: Dosya yükle

en: Choose a file
tr_TR: Dosya seç

en: Insert file URL
tr_TR: Dosya URL'si ekle

en: Browse for file
tr_TR: Dosya için gözat

en: Download count
tr_TR: İndirme Sayısı

en: File Date
tr_TR: Dosya Tarihi

en: Insert Download
tr_TR: Yükleme Ekle

en: Browse for a file
tr_TR: Dosya için gözatın

en: Select a category
tr_TR: Kategori seçin

en: Featured download
tr_TR: Öne Çıkan Yükleme

en: Members only
tr_TR: Üyelere Özel

en: Redirect to file
tr_TR: Dosyaya yönlendir

en: Image
tr_TR: Resim

en: Title
tr_TR: Başlık

en: File
tr_TR: Dosya

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Featured
tr_TR: Öne Çıkan

en: Redirect only
tr_TR: Yalnızca yönlendirme

en: Date posted
tr_TR: Yayınlanma tarihi

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Download title
tr_TR: Yükleme başlığı

en: Download updated.
tr_TR: Yükleme güncellendi

en: Custom field updated.
tr_TR: Özel alan güncellendi.

en: Custom field deleted.
tr_TR: Özel alan silindi.

en: Download restored to revision from %s
tr_TR: Yükleme %s sürümüne geri yüklendi

en: Download published.
tr_TR: Yükleme yayınlandı.

en: Download saved.
tr_TR: Yükleme kaydedildi.

en: Download submitted.
tr_TR: Yükleme gönderildi.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr_TR: Yükleme şu tarih için zamanlandı: <strong>%1$s</strong>.

en: Download draft updated.
tr_TR: Yükleme taslağı güncellendi.

en: Popular Downloads
tr_TR: Popüler Dosyalar

en: There are no stats available yet!
tr_TR: Henüz yeterli veri yok!

en: Download
tr_TR: İndir

en: No files found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: Insert Shortcode
tr_TR: KısaKod Ekle

en: Quick-add download
tr_TR: Hızlı Dosya Ekleme

en: Error: File was not created.
tr_TR: Hata: Dosya oluşturulamadı.

en: Download successfully created.
tr_TR: Yükleme başarıyla oluşturuldu.

en: Error: Download was not created.
tr_TR: Hata: Yükleme oluşturulamadı.

en: Choose a download
tr_TR: Yükleme seç

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template Name
tr_TR: Şablon Adı

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
tr_TR: Bu alanı boş bırakmak, varsayılan <code>content-download.php</code> şablon dosyasının kullanımıyla sonuçlanacaktır. Örneğin, eğer, <code>image</code> girerseniz, varsayılan şablon yerine <code>content-download-image.php</code> şablonu kullanılacaktır.

en: Drop file here
tr_TR: Dosyayı buraya sürükleyin

en: Select File
tr_TR: Dosya Seçin

en: Enter URL manually
tr_TR: URL'yi elle girin

en: Download URL
tr_TR: İndirme URL'si

en: Required URL
tr_TR: URL Gerekli

en: Download Title
tr_TR: Yükleme Başlığı

en: Required title
tr_TR: Başlık gerekli

en: Optional version number
tr_TR: Opsiyonel versiyon numarası

en: Save Download
tr_TR: Yüklemeyi Kaydet

en: Allowed Files
tr_TR: İzin Verilen Dosyalar

en: Please wait...
tr_TR: Lütfen bekleyin...

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings successfully saved
tr_TR: Ayarlar başarıyla kaydedildi

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: General
tr_TR: Genel

en: Default Template
tr_TR: Varsayılan Şablon

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
tr_TR: <code>[download]</code> KısaKodu ile hangi şablonun varsayılan olarak kullanılacağını seçin (bu, <code>format</code> belirteciyle geçersiz kılınabilir).

en: Default - Title and count
tr_TR: Varsayılan - Başlık ve sayı

en: Button - CSS styled button showing title and count
tr_TR: Düğme - Başlığı ve sayıyı gösteren CSS biçimlendirmeli düğme

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
tr_TR: Kutu - Küçük Resim, başlık, sayı, dosya adı ve dosya boyutunu gösteren kutu.

en: Filename - Filename and download count
tr_TR: Dosya Adı - Dosya adı ve indirme sayısı

en: Title - Shows download title only
tr_TR: Başlık - Yalnızca yükleme başlığını gösterir

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
tr_TR: Versiyon listesi - Tüm dosya versiyonlarını sırasız liste olarak gösterir

en: Custom template
tr_TR: Özel şablon

en: Custom Template
tr_TR: Özel Şablon

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
tr_TR: Destekleniyorsa, PHP yerine yüklemeleri sunmak için <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> kullanılabilir (serverda <code>mod_xsendfile</code> olması gereklidir).

en: Prevent hotlinking
tr_TR: Doğrudan linklemeyi engelle

en: If enabled, the download handler will check the PHP referer to see if it originated from your site and if not, redirect them to the homepage.
tr_TR: Etkinleştirildiyse, yükleme denetimcisi PHP referansını kontrol edecek ve sitenizden gelmiyorsa, ana sayfaya yönlendirecektir.

en: Endpoint
tr_TR: Bitiş Noktası

en: download
tr_TR: indir

en: Download Endpoint
tr_TR: Yükleme Bitiş Noktası

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
tr_TR: Yükleme bağlantıları için bitiş noktasının ne olacağını belirleyin. Varsayılan olarak bu <code>%s</code> olacaktır.

en: Endpoint Value
tr_TR: Bitiş Noktası Değeri

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
tr_TR: İndirilebilir dosya için bitiş noktasında hangi eşsiz değerin kullanılacağını seçin. Örneğin ID değeri <code>%s</code> gibi bir bağlantı oluşturur

en: Download ID
tr_TR: Yükleme ID'si

en: Download slug
tr_TR: Yükleme kısa adı

en: MD5 hashes
tr_TR: MD5 hashleri

en: Generate MD5 hash for uploaded files
tr_TR: Yüklenmiş dosyalar için MD5 hashleri oluştur

en: SHA1 hashes
tr_TR: SHA1 hashleri

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
tr_TR: Yüklenmiş dosyalar için SHA1 hashleri oluştur

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
tr_TR: Hashler kısakodlar yardımıyla görüntülenebilir. Fakat büyük dosyalar için performans sorunlarına sebep olabilir.

en: CRC32B hashes
tr_TR: CRC32B hashleri

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
tr_TR: Yüklenmiş dosyalar için CRC32B hashleri oluştur

en: Logging
tr_TR: Kayıt

en: Download Log
tr_TR: Yükleme Kaydı

en: Log download attempts, IP addresses and more.
tr_TR: Yükleme denemelerini kayıt altına al, IP adreslerini ve daha fazlasını.

en: Blacklist IPs
tr_TR: IP Adresleri Kara Listesi

en: Blacklist user agents
tr_TR: User agent kara listesi

en: Download Options
tr_TR: Yükleme Seçenekleri

en: Downloadable Files/Versions
tr_TR: İndirilebilir Dosyalar/Versiyonlar

en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
tr_TR: Bu yüklemeyi "öne çıkan" olarak işaretleyin. KısaKodlar ve bileşenler tarafından kullanılır.

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
tr_TR: Bu seçenek işaretlenirse, yalnızca giriş yapmış kullanıcılar indirme bağlantısıyla dosyaya ulaşabilecekler.

en: Add file
tr_TR: Dosya ekle

en: Close all
tr_TR: Tümünü Kapat

en: Expand all
tr_TR: Tümünü Genişlet

en: Password Required
tr_TR: Şifre Gerekli

en: Download does not exist.
tr_TR: Yükleme mevcut değil.

en: Go to homepage &rarr;
tr_TR: Ana sayfaya dön &rarr;

en: Download Error
tr_TR: Yükleme Hatası

en: No file paths defined.
tr_TR: Dosya yolu tanımlanmadı.

en: Redirected to file
tr_TR: Dosyaya yönlendirildi

en: Redirected to remote file.
tr_TR: Uzak dosyaya yönlendirildi.

en: File not found.
tr_TR: Dosya bulunamadı.

en: Version ID
tr_TR: Versiyon ID

en: Filename
tr_TR: Dosya Adı

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User Login
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User Email
tr_TR: Kullanıcı E-Postası

en: User IP
tr_TR: Kullanıcı IP'si

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Status
tr_TR: Durum

en: Logs
tr_TR: Kayıtlar

en: Download Logs
tr_TR: İndirme Kayıtları

en: Export CSV
tr_TR: CSV olarak dışa aktar

en: Delete Logs
tr_TR: Kayıtları Sil

en: Download Complete
tr_TR: Yükleme Tamamlandı

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: Download #%d (no longer exists)
tr_TR: Yükleme #%d (artık mevcut değil)

en: Non-member
tr_TR: Üye-değil

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: Any status
tr_TR: Tüm Durumlar

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Redirected
tr_TR: Yönlendirildi

en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

en: Show all dates
tr_TR: Tüm tarihleri göster

en: 25 per page
tr_TR: Sayfa başına 25

en: 50 per page
tr_TR: Sayfa başına 50

en: 100 per page
tr_TR: Sayfa başına 100

en: 200 per page
tr_TR: Sayfa başına 200

en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: All Downloads
tr_TR: Tüm Yüklemeler

en: Downloads
tr_TR: Yüklemeler

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add Download
tr_TR: Yükleme Ekle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Download
tr_TR: Yükleme Düzenle

en: New Download
tr_TR: Yeni Yükleme

en: View Download
tr_TR: Yüklemeyi Görüntüle

en: Search Downloads
tr_TR: Yüklemelerde Ara

en: No Downloads found
tr_TR: Yükleme Bulunamadı

en: No Downloads found in trash
tr_TR: Çöpte Yükleme Bulunamadı

en: Parent Download
tr_TR: Üst Yükleme

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
tr_TR: Burası siteniz için yükleme oluşturup, düzenleyebileceğiniz yer.

en: Download not found
tr_TR: Yükleme bulunamadı.

en: Download Category
tr_TR: Yükleme Kategorisi

en: Search Download Categories
tr_TR: Yükleme Kategorilerini Ara

en: All Download Categories
tr_TR: Tüm Yükleme Kategorileri

en: Parent Download Category
tr_TR: Üst Yükleme Kategorisi

en: Edit Download Category
tr_TR: Yükleme Kategorisini Düzenle

en: Update Download Category
tr_TR: Yükleme Kategorisini Güncelle

en: Add New Download Category
tr_TR: Yeni Yükleme Kategorisi Ekle

en: New Download Category Name
tr_TR: Yeni Yükleme Kategorisi İsmi

en: Download Tag
tr_TR: Yükleme Etiketi

en: Search Download Tags
tr_TR: Yükleme Etiketlerini Ara

en: All Download Tags
tr_TR: Tüm Yükleme Etiketleri

en: Parent Download Tag
tr_TR: Üst Yükleme Etiketi

en: Edit Download Tag
tr_TR: Yükleme Etiketini Düzenle

en: Update Download Tag
tr_TR: Yükleme Etiketini Güncelle

en: Add New Download Tag
tr_TR: Yeni Yükleme Etiketi Ekle

en: New Download Tag Name
tr_TR: Yeni Yükleme Etiketi İsmi

en: Display a list of your downloads.
tr_TR: Yükleme listenizi görüntüleyin.

en: Downloads List
tr_TR: Yükleme Listesi

en: Featured Downloads
tr_TR: Öne Çıkan Yüklemeler

en: Default template
tr_TR: Varsayılan Şablon

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Date added
tr_TR: Eklenme tarihi

en: Date modified
tr_TR: Düzenlenme tarihi

en: ASC
tr_TR: Artan

en: DESC
tr_TR: Azalan

en: Show only featured downloads
tr_TR: Sadece öne çıkan dosyaları göster

en: Show only members only downloads
tr_TR: Sadece üyeler için olan dosyaları göster

en: 1 download | %d downloads
tr_TR[0]: %d indirme

en: Version %s
tr_TR: Versiyon %s

en: Download File
tr_TR: Dosyayı İndir

en: Download &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: İndir &ldquo;%s&rdquo;

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
tr_TR[0]: %d defa indirildi

note: Description of the plugin/theme
en: A full solution for managing downloadable files, monitoring downloads and outputting download links and file information on your WordPress powered site.
tr_TR: WordPress sitenizde yüklenebilir dosyaları yönetmek, yüklemeleri denetlemek, dosya bağlantıları çıkışı ve dosya bilgilerini göstermek için tüm çözüm aracı.

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
tr_TR: veya
