Download Monitor - en to it_IT translation catalogue (188 entries)

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Click to toggle
it_IT: Clicca per aprire/chiudere

en: Version <span class="version">%s</span> (%s)
it_IT: Versione <span class="version">%s</span> (%s)

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
it_IT[0]: Scaricato %s volta
it_IT[1]: Scaricato %s volte

en: Version
it_IT: Versione

en: File URL(s)
it_IT: URL File

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
it_IT: Inserisci un percorso/URL per riga - file multipli verranno utilizzati come mirror (scelti a caso).

en: Upload file
it_IT: Carica file

en: Choose a file
it_IT: Scegli un file

en: Insert file URL
it_IT: Inserisci URL File

en: Browse for file
it_IT: Scegli un file

en: Download count
it_IT: Conteggio Download

en: File Date
it_IT: Data File

en: Insert Download
it_IT: Inserisci Download

en: Browse for a file
it_IT: Scegli un file

en: Select a category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Featured download
it_IT: Download in evidenza

en: Members only
it_IT: Solo membri

en: Redirect to file
it_IT: Reindirizza al file

en: Image
it_IT: Immagine

en: Title
it_IT: Titolo

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Tags
it_IT: Tag

en: Featured
it_IT: In Evidenza

en: Redirect only
it_IT: Solo reindirizzamento

en: Date posted
it_IT: Data pubblicazione

en: Yes
it_IT: Si

en: Download title
it_IT: Titolo Download

en: Download updated.
it_IT: Download aggiornato.

en: Custom field updated.
it_IT: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom field deleted.
it_IT: Campo personalizzato cancellato.

en: Download restored to revision from %s
it_IT: Download ripristinato alla revisione dal %s

en: Download published.
it_IT: Download pubblicato.

en: Download saved.
it_IT: Download salvato.

en: Download submitted.
it_IT: Download inserito.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it_IT: Download programmato per: <strong>%1$s</strong>.

en: M j, Y @ G:i
it_IT: d/m/Y @ H:i

en: Download draft updated.
it_IT: Bozza Download aggiornata.

en: Popular Downloads
it_IT: Downloads Popolari

en: There are no stats available yet!
it_IT: Non ci sono ancora statistiche disponibili.

en: No files found
it_IT: Nessun file trovato

en: Insert Shortcode
it_IT: Inserisci Shortcode

en: Quick-add download
it_IT: Aggiungi Download velocemente

en: Error: File was not created.
it_IT: Errore: File non creato.

en: Download successfully created.
it_IT: Download creato con successo.

en: Error: Download was not created.
it_IT: Errore: Download non creato.

en: Choose a download
it_IT: Scegli un download:

en: Template
it_IT: Modello

en: Template Name
it_IT: Nome Modello

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
it_IT: Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il modello di default <code>content-download.php</code>. Se inserisci, per esempio, <code>image</code>, verrà utilizzato il modello <code>content-download-image.php</code>.

en: Drop file here
it_IT: Trascina qui il file

en: Select File
it_IT: Seleziona File

en: Enter URL manually
it_IT: Inserisci l'URL manualmente

en: Download URL
it_IT: URL Download

en: Required URL
it_IT: URL richiesto

en: Download Title
it_IT: Titolo Download

en: Required title
it_IT: Titolo richiesto

en: Optional version number
it_IT: Numero di versione opzionale

en: Save Download
it_IT: Salva Download

en: Allowed Files
it_IT: File Consentiti

en: Please wait...
it_IT: Attendere...

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings successfully saved
it_IT: Impostazioni salvate con successo

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: General
it_IT: Generale

en: Default Template
it_IT: Modello di Default

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
it_IT: Scegli quale modello di default usare per gli shortcode <code>[download]</code> (può essere modificato dall'argomento <code>format</code>).

en: Default - Title and count
it_IT: Default - Titolo e contatore

en: Button - CSS styled button showing title and count
it_IT: Bottone - bottone con stile CSS che mostra titolo e contatore

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
it_IT: Box - Box che mostra thumbnail, titolo, contatore, nome del file e dimensione del file.

en: Filename - Filename and download count
it_IT: Nome del file - Nome del file e contatore di download

en: Title - Shows download title only
it_IT: Titolo - Mostra solo il titolo del download

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
it_IT: Lista versione - Lista non ordinata di tutte le versioni di download

en: Custom template
it_IT: Template personalizzato

en: Custom Template
it_IT: Template personalizzato

en: Enable
it_IT: Abilita

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
it_IT: Se supportato, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> può essere usato per fornire download al posto di PHP (il server necessita di <code>mod_xsendfile</code>).

en: Prevent hotlinking
it_IT: Previeni hotlinking

en: If enabled, the download handler will check the PHP referer to see if it originated from your site and if not, redirect them to the homepage.
it_IT: Se abilitato, il gestore dei download controller&agrave; la referenza PHP per controllare se ha avuto origine dal tuo sito o no, reindirizzandoli alla pagina principale.

en: Download Endpoint
it_IT: Endpoint Download

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
it_IT: Definisce quale endpoint deve essere usato per i link di download. Di default sarà <code>%s</code>.

en: Endpoint Value
it_IT: Valore Endpoint

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
it_IT: Definisce quale valore unico deve essere usato alla fine dell'endpoint per identificare il file per il download. Ad esempio ID creerebbe un link come <code>%s</code>

en: Download ID
it_IT: ID Download

en: Download slug
it_IT: Abbreviazione Download

en: MD5 hashes
it_IT: Hash MD5

en: Generate MD5 hash for uploaded files
it_IT: Genera hash MD5 per i file caricati

en: SHA1 hashes
it_IT: Hash SHA1

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
it_IT: Genera hash SA1 per i file caricati

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
it_IT: Gli hash possono essere stampati opzionalmente con gli shortcode, ma possono causare problemi di performance con file grandi.

en: CRC32B hashes
it_IT: Hash CRC32B

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
it_IT: Genera has CRC32B per i file caricati

en: Logging
it_IT: Registrazione

en: Download Log
it_IT: Registrazione Download

en: Log download attempts, IP addresses and more.
it_IT: Registra i tentativi di download, indirizzi IP e altro

en: Blacklist IPs
it_IT: Lista Nera IP

en: Blacklist user agents
it_IT: Lista Nera User Agent

en: Download Options
it_IT: Opzioni Download

en: Downloadable Files/Versions
it_IT: File/Versioni Scaricabili

en: Short Description
it_IT: Descrizione Breve

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
it_IT: Metti in evidenza questo download. Utilizzato da shortcode e widget.

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
it_IT: Se abilitato, solo utenti registrati avranno accesso al file tramite il link.

en: Add file
it_IT: Aggiungi file

en: Close all
it_IT: Chiudi tutto

en: Expand all
it_IT: Espandi tutto

en: Password Required
it_IT: Password Obbligatoria

en: Download does not exist.
it_IT: Il download non esiste

en: Go to homepage &rarr;
it_IT: Vai alla pagina principale &rarr;

en: Download Error
it_IT: Errore Download

en: No file paths defined.
it_IT: Nessun percorso definito.

en: Redirected to file
it_IT: Reindirizzato al file

en: Redirected to remote file.
it_IT: Reindirizzato al file remoto.

en: File not found.
it_IT: File non trovato.

en: Version ID
it_IT: ID Versione

en: Filename
it_IT: Nome File

en: User ID
it_IT: ID Utente

en: User Login
it_IT: Login Utente

en: User Email
it_IT: Email Utente

en: User IP
it_IT: IP Utente

en: Date
it_IT: Data

en: Status
it_IT: Stato

en: Logs
it_IT: Log

en: Download Logs
it_IT: Log Download

en: Export CSV
it_IT: Esporta CSV

en: Delete Logs
it_IT: Cancella Log

en: Download Complete
it_IT: Download Completato

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: Download #%d (no longer exists)
it_IT: Download #%d (non esiste più)

en: Non-member
it_IT: Non-registrato

en: User
it_IT: Utente

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: Any status
it_IT: Qualsiasi stato

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Redirected
it_IT: Reindirizzato

en: Completed
it_IT: Completato

en: Show all dates
it_IT: Mostra tutte le date

en: 25 per page
it_IT: 25 per pagina

en: 50 per page
it_IT: 50 per pagina

en: 100 per page
it_IT: 100 per pagina

en: 200 per page
it_IT: 200 per pagina

en: Show All
it_IT: Mostra Tutti

en: Filter
it_IT: Filtra

en: All Downloads
it_IT: Tutti i Download

en: Downloads
it_IT: Download

en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuovo

en: Add Download
it_IT: Aggiungi Download

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Download
it_IT: Modifica Download

en: New Download
it_IT: Nuovo Download

en: View Download
it_IT: Visualizza Download

en: Search Downloads
it_IT: Cerca Download

en: No Downloads found
it_IT: Nessun Download trovato

en: No Downloads found in trash
it_IT: Nessun Download trovato nel cestino

en: Parent Download
it_IT: Download Genitore

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
it_IT: Qui potete creare e gestire i download del vostro sito.

en: Download not found
it_IT: Download non trovato

en: Download Category
it_IT: Categoria Download

en: Search Download Categories
it_IT: Cerca Categorie Download

en: All Download Categories
it_IT: Tutte le Categorie Download

en: Parent Download Category
it_IT: Categoria Download Genitore

en: Edit Download Category
it_IT: Modifica Categoria Download

en: Update Download Category
it_IT: Aggiorna Categoria Download

en: Add New Download Category
it_IT: Aggiungi Nuova Categoria Download

en: New Download Category Name
it_IT: Nome Nuova Categoria Download

en: Download Tag
it_IT: Tag Download

en: Search Download Tags
it_IT: Cerca Tag Download

en: All Download Tags
it_IT: Tulle i Tag Download

en: Parent Download Tag
it_IT: Tag Download Genitore

en: Edit Download Tag
it_IT: Modifica Tag Download

en: Update Download Tag
it_IT: Aggiorna Tag Download

en: Add New Download Tag
it_IT: Aggiungi Nuovo Tag Download

en: New Download Tag Name
it_IT: Nome Nuovo Tag Download

en: Display a list of your downloads.
it_IT: Mostra una lista dei tuoi download.

en: Downloads List
it_IT: Lista Download

en: Featured Downloads
it_IT: Download in evidenza

en: Default template
it_IT: Modello di default:

en: Random
it_IT: A caso

en: Date added
it_IT: Data di aggiunta

en: Date modified
it_IT: Data di modifica

en: DESC
it_IT: DISC

en: Show only featured downloads
it_IT: Mostra solo download in evidenza

en: Show only members only downloads
it_IT: Mostra solo download per soli membri

en: 1 download | %d downloads
it_IT[0]: 1 download
it_IT[1]: %d download

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Download File
it_IT: File Download

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
it_IT[0]: Scaricato 1 volta
it_IT[1]: Scaricato %d volte

note: Description of the plugin/theme
en: A full solution for managing downloadable files, monitoring downloads and outputting download links and file information on your WordPress powered site.
it_IT: Una soluzione completa per gestire i file scaricabili, monitorare i download e stampare i link di download e informazioni del file sul tuo sito in WordPress.

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
it_IT: o
