Download Monitor - en to cs_CZ translation catalogue (188 entries)

en: Remove
cs_CZ: Vyjmou

en: Click to toggle
cs_CZ: Kliknutím přepnout

en: Version <span class="version">%s</span> (%s)
cs_CZ: Verze <span class="version">%s</span> (%s)

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
cs_CZ[0]: Staženo %s ×
cs_CZ[1]: Staženo %s ×
cs_CZ[2]: Staženo %s ×

en: Version
cs_CZ: Verze

en: File URL(s)
cs_CZ: URL souboru

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
cs_CZ: Zadejte cestu k souboru/URL na řádek - výce souborů bude použito jako zrcadla (náhodně vybraná).

en: Upload file
cs_CZ: Nahrát soubor

en: Choose a file
cs_CZ: Vybrat soubor

en: Insert file URL
cs_CZ: Vložit URL souboru

en: Browse for file
cs_CZ: Procházet k souboru

en: Download count
cs_CZ: Počet stažení

en: File Date
cs_CZ: Datum souboru

en: Insert Download
cs_CZ: Vložit download

en: Browse for a file
cs_CZ: Vyhledat soubor

en: Select a category
cs_CZ: Vyberte kategorii

en: Featured download
cs_CZ: Zvýrazněný download

en: Members only
cs_CZ: Jen pro přihlášené

en: Redirect to file
cs_CZ: Přesměrování k souboru

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Title
cs_CZ: Název

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Featured
cs_CZ: Zvýrazněný

en: Redirect only
cs_CZ: Pouze přesměrování

en: Date posted
cs_CZ: Datum vložení

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Download title
cs_CZ: Název downloadu

en: Download updated.
cs_CZ: Download aktualizován.

en: Custom field updated.
cs_CZ: Uživatelské pole aktualizováno.

en: Custom field deleted.
cs_CZ: Uživatelské pole smazáno

en: Download restored to revision from %s
cs_CZ: Download obnoven na verzi z %s

en: Download published.
cs_CZ: Download zveřejněn.

en: Download saved.
cs_CZ: Download uložen.

en: Download submitted.
cs_CZ: Download schválen.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
cs_CZ: Download naplánován pro: <strong>%1$s</strong>.

en: M j, Y @ G:i
cs_CZ: j. n. Y @ G:i

en: Download draft updated.
cs_CZ: Náhled downloadu aktualizován.

en: Popular Downloads
cs_CZ: Oblíbené downloady

en: There are no stats available yet!
cs_CZ: Ještě nejsou statistiky k dispozici.

en: No files found
cs_CZ: Nenalezeny soubory

en: Insert Shortcode
cs_CZ: Vložit zkratku

en: Quick-add download
cs_CZ: Přiložit download

en: Error: File was not created.
cs_CZ: Chyba: Soubor nebyl vytvořen.

en: Download successfully created.
cs_CZ: Download byl úspěšně vytvořen.

en: Error: Download was not created.
cs_CZ: Chyba: Download nebyl vytvořen.

en: Choose a download
cs_CZ: Vyberte download

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Template Name
cs_CZ: Název šablony

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
cs_CZ: Nechte prázdné pro použití výchozího<code>content-download.php</code> souboru šablony. Pokud zadáte, například, <code>image</code>, bude použita šablona <code>content-download-image.php</code>.

en: Drop file here
cs_CZ: Přetáhněte soubor sem

en: Select File
cs_CZ: Vyberte soubor

en: Enter URL manually
cs_CZ: Zadejte URL adresu ručně

en: Download URL
cs_CZ: URL downloadu

en: Required URL
cs_CZ: URL vyžadováno

en: Download Title
cs_CZ: Název downloadu

en: Required title
cs_CZ: Název vyžadován

en: Optional version number
cs_CZ: Číslo verze - volitelně

en: Save Download
cs_CZ: Uložit download

en: Allowed Files
cs_CZ: Povolené typy souborů

en: Please wait...
cs_CZ: Počkejte...

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings successfully saved
cs_CZ: Nastavení bylo úspěšně uloženo

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: General
cs_CZ: Hlavní

en: Default Template
cs_CZ: Výchozí šablona

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
cs_CZ: Vyberte, která šablona bude použita pro zkratku <code>[download]</code> jako výchozí (toto může být přepsáno v argumentu <code>format</code>).

en: Default - Title and count
cs_CZ: Výchozí - Název a počítadlo

en: Button - CSS styled button showing title and count
cs_CZ: Button - stylované tlačítko zobrazující název a počítadlo

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
cs_CZ: Box - Box zobrazí náhled, název, počítadlo, název a velikost souboru

en: Filename - Filename and download count
cs_CZ: Filename - Název souboru a počítadlo

en: Title - Shows download title only
cs_CZ: Title - Zobrazí pouze název

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
cs_CZ: Version list - Neuspořádaný seznam všech verzí downloadu

en: Custom template
cs_CZ: Uživatelská šablona

en: Custom Template
cs_CZ: Uživatelská šablona

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
cs_CZ: Pokud je povoleno, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> mohou být použity místo PHP  (server vyžaduje  <code>mod_xsendfile</code>).

en: Prevent hotlinking
cs_CZ: Předcházet hotlinking

en: If enabled, the download handler will check the PHP referer to see if it originated from your site and if not, redirect them to the homepage.
cs_CZ: Pokud je povoleno, download handler zjistí PHP referer, zda je stahování za vašeho webu, a pokud ne, přesměruje na domovskou stránku.

en: Endpoint
cs_CZ: Koncový bod

en: download
cs_CZ: stažení

en: Download Endpoint
cs_CZ: Koncový bod stažení

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
cs_CZ: Definuje koncový bod použitý jako odkaz na stahované soubory. Jako výchozí bude <code>%s</code>.

en: Endpoint Value
cs_CZ: Hodnota koncového bodu

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
cs_CZ: Definuje jedinečnou hodnotu k identifikaci strahovaného souboru v rámci vašeho koncového bodu. Např. ID zobrazí odkaz jako <code>%s</code>

en: Download ID
cs_CZ: ID downloadu

en: Download slug
cs_CZ: Zkratka downloadu

en: Generate MD5 hash for uploaded files
cs_CZ: Generovat MD5 hash pro uploadované soubory

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
cs_CZ: Generovat SHA1 hash pro uploadované soubory

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
cs_CZ: Hashe můžete použít volitelně pro zkratky, mohou ale způsobit problémy s výkonem u velkých souborů.

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
cs_CZ: Generovat CRC32B hash pro uploadované soubory

en: Logging
cs_CZ: Logování

en: Download Log
cs_CZ: Log downloadů

en: Log download attempts, IP addresses and more.
cs_CZ: Loguje pokusy o stažení, IP adresy a další.

en: Blacklist IPs
cs_CZ: Seznam zakázaných IP adres

en: Blacklist user agents
cs_CZ: Seznam zakázaných agentů

en: Download Options
cs_CZ: Volby downloadu

en: Downloadable Files/Versions
cs_CZ: Soubory ke stažení/Verze

en: Short Description
cs_CZ: Krátký popis

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
cs_CZ: Označte tento download jako zvýrazněný. Používá se pro zkratky a widgety.

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
cs_CZ: Pokud zvolíte tuto volbu, budou mít přístup k souboru a k jeho stažení pouze přihlášení uživatelé.

en: Add file
cs_CZ: Přidat soubor

en: Close all
cs_CZ: Sbalit vše

en: Expand all
cs_CZ: Rozbalit vše

en: Password Required
cs_CZ: Heslo vyžadováno

en: Download does not exist.
cs_CZ: Download neexistuje.

en: Go to homepage &rarr;
cs_CZ: Přejít na homepage &rarr;

en: Download Error
cs_CZ: Chyba downloadu

en: No file paths defined.
cs_CZ: Nejsou definovány cesty k souboru.

en: Redirected to file
cs_CZ: Přesměrovat k souboru

en: Redirected to remote file.
cs_CZ: Přesměrovat k vzdálenému souboru.

en: File not found.
cs_CZ: Soubor nenalezen.

en: Version ID
cs_CZ: ID verze

en: Filename
cs_CZ: Jméno souboru

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User Login
cs_CZ: Login uživatele

en: User Email
cs_CZ: Email uživatele

en: User IP
cs_CZ: IP uživatele

en: User Agent
cs_CZ: Agent uživatele

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Logs
cs_CZ: Logy

en: Download Logs
cs_CZ: Logy stažení

en: Delete Logs
cs_CZ: Smazat logy

en: Download Complete
cs_CZ: Download kompletní

en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: Download #%d (no longer exists)
cs_CZ: Download #%d (již neexistuje)

en: Non-member
cs_CZ: Nepřihlášený

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: IP Address
cs_CZ: IP adresa

en: Any status
cs_CZ: Jakýkoliv status

en: Failed
cs_CZ: Selhal

en: Redirected
cs_CZ: Přesměrován

en: Completed
cs_CZ: Kompletní

en: Show all dates
cs_CZ: Zobrazit všechny datumy

en: 25 per page
cs_CZ: 25 na stránku

en: 50 per page
cs_CZ: 50 na stánku

en: 100 per page
cs_CZ: 100 na stránku

en: 200 per page
cs_CZ: 200 na stránku

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: All Downloads
cs_CZ: Všechny downloady

en: Downloads
cs_CZ: Downloady

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add Download
cs_CZ: Přidat download

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Download
cs_CZ: Upravit download

en: New Download
cs_CZ: Nový download

en: View Download
cs_CZ: Zobrazit download

en: Search Downloads
cs_CZ: Hledat downloady

en: No Downloads found
cs_CZ: Downloady nenalezeny

en: No Downloads found in trash
cs_CZ: Nic tu není

en: Parent Download
cs_CZ: Rodičovský download

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
cs_CZ: Tady můžete vytvářet a spravovat downloady vašeho web.

en: Download not found
cs_CZ: Download nenalezen

en: Download Category
cs_CZ: Kategorie downloadů

en: Search Download Categories
cs_CZ: Pohledat kategorie

en: All Download Categories
cs_CZ: Všechny kategorie

en: Parent Download Category
cs_CZ: Rodičovská kategorie downloadů

en: Edit Download Category
cs_CZ: Upravit kategorii

en: Update Download Category
cs_CZ: Aktualizovat kategorii

en: Add New Download Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii

en: New Download Category Name
cs_CZ: Název nové kategorie

en: Download Tag
cs_CZ: Štítek downloadu

en: Search Download Tags
cs_CZ: Prohledat štítky

en: All Download Tags
cs_CZ: Všechny štítky

en: Parent Download Tag
cs_CZ: Rodičovský štítek

en: Edit Download Tag
cs_CZ: Upravit štítek

en: Update Download Tag
cs_CZ: Aktualizovat štítek

en: Add New Download Tag
cs_CZ: Přidat nový štítek

en: New Download Tag Name
cs_CZ: Název nového štítku

en: Display a list of your downloads.
cs_CZ: Zobrazí sezbnam vašich downloadů.

en: Downloads List
cs_CZ: Seznam downloadu

en: Featured Downloads
cs_CZ: Zvýrazněné downloady

en: Default template
cs_CZ: Výchozí šablona

en: Random
cs_CZ: Náhodně

en: Date added
cs_CZ: Datum přidání

en: Date modified
cs_CZ: Datum úpravy

en: ASC
cs_CZ: Vzestupně

en: DESC
cs_CZ: Sestupně

en: Show only featured downloads
cs_CZ: Zobrazit pouze zvýrazněné downloady

en: Show only members only downloads
cs_CZ: Zobrazit downloady pouze pro přihlášené

en: 1 download | %d downloads
cs_CZ[0]: staženo 1×
cs_CZ[1]: staženo %d×
cs_CZ[2]: staženo %d×

en: Version %s
cs_CZ: Verze %s

en: Download File
cs_CZ: Soubor downloadu

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
cs_CZ[0]: Staženo 1 ×
cs_CZ[1]: Staženo %d ×
cs_CZ[2]: Staženo %d ×

note: Description of the plugin/theme
en: A full solution for managing downloadable files, monitoring downloads and outputting download links and file information on your WordPress powered site.
cs_CZ: Plné řešení pro správu souborů ke stažení, sledování stahování a výstupy odkazů na stažení a informace o souborech ve  vašem WordPress webu.

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
cs_CZ: nebo
